Format Kitap
Barkod 9789752899568
Yayın Tarihi 2012-01-20
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 248
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Flann OBrien
Çevirmen   : Gülden Hatipoğlu

TRISTRAM SHANDYDEN SONRA EN İYİ KOMİK FANTEZİ

Everest Yayınları, James Joyce ve Samuel Beckettla beraber İrlanda edebiyatının Kutsal Üçlüsünü oluşturan dünyaca ünlü İrlandalı yazar Flann OBrienı ilk defa Türk okurlarıyla buluşturuyor!

James Joyce ve Samuel Beckettla beraber İrlanda edebiyatının Kutsal Üçlüsünü oluşturan Flann OBrien, 20. yüzyılın en büyük yazarlarından biri sayılır. O, parodi ve hicvi muzipçe kullanarak dilin anlamı iletmede, hatta oluşturmada üstlendiği kurgusal rolü alaşağı etmesiyle ve gerçeklik dediğimiz kurgunun maskesini düşürmesiyle, Avrupa postmodern kelimesini henüz duymamışken postmodern olmuş bir yazardır.
1940larda, Dublinin yakınlarındaki Dalkey kasabasında geçen Dalkey Arşivinin kadrosunda, bir haftada, yıllanmış viski üretebilen dâhi De Selby; insanın bisiklete dönüşebileceğini iddia eden molikül teorisinin sahibi Çavuş Fottrell ve Ulyssesin ahlaksızlığını savunan, din adamı olmak isteyen bir James Joyce var. Tüm bu curcunanın ortasındansa Mick Shaughnessy yükseliyor etrafındaki metafiziksel kaosu bir düzene sokmayı kendine vazife biçen, ancak kendini yüce olduğu kadar absürt bir inanç krizinin içinde bulan kahramanımız...
Flann OBrien, Türkçe okurlarıyla ilk defa doğumunun yüzüncü yılında yayımladığımız Üçüncü Polisle buluşmuştu. Yazar, yayımlandığında Tristram Shandyden sonra en iyi komik fantezi olarak değerlendirilen bu beşinci ve son romanında din, bilim, edebiyat ve felsefe alanlarını kendine özgü ironi çerçevesinde irdeliyor.
Flann OBrienın eserleri, Joyceunkiler gibi, Dantevari sayılacak kadar katmanlı Joyce ve Flann OBrien zekânıza kelimeler, tarz, büyü, delilik ve sınırsız keşiflerle saldırıyorlar.
Anthony Burgess

Ulysses ve Finnegans Wakei yazmış olmasına rağmen James Joyce [Flann OBrienı] kıskanabilirdi.
The Observer

devamını oku..
Etiketler : ROMAN
Kategori : Roman
% 20
indirim
17.60
Liste Fiyatı : 22.00
Kazancınız : 4.40
Stokta yok
Favorilere Ekle